Zabezpieczanie wykonania umów a koronawirus

Zabezpieczenie umowy to będzie teraz największa bolączka przedsiębiorców w nadchodzącym czasie kryzysu. Aż trudno to sobie wyobrazić po 30 latach ciągłego wzrostu gospodarczego – pisze w swoim blogu pan mec. Tomasz Kazubski, adwokat.

 

CZY DEPOZYT ADWOKACKI MOŻE STANOWIĆ DOBRY SPOSÓB ZABEZPIECZENIA UMÓW W OBROCIE GOSPODARCZYM?

Dotychczasowe sposoby zabezpieczenia wykonania umów (np. zaliczka, przedpłata, hipoteka, gwarancja, itd.) są znane. Jednak w obecnych czasach najprostsze nawet zabezpieczenia mogą nie spełniać swojej funkcji.  Przykładowo – mówi pan mec. Kazubski – zaliczka miała na celu spowodować sytuację, w której dający zaliczkę nie będzie chciał jej utracić.

W chwili obecnej w wielu sytuacjach może dojść do tego, że przedsiębiorcy będą myśleli w kategoriach ograniczania strat (wydatków) niż ratowania zaliczki. Będą woleli np. utracić 10% zaliczki niż stracić zupełnie płynność finansową.

Depozyt adwokacki

Czy zabezpieczenie w postaci depozytu adwokackiego może okazać się dobrym remedium na przewidywane problemy?

Depozyt adwokacki to być może przyszłość. Jest to forma zabezpieczenia nieznana nie tyko wśród przedsiębiorców, ale również wśród wielu prawników.

Na czym polega depozyt adwokacki?

Najprościej ujmując, ta strona umowy, której obowiązkiem jest zapłata za wykonaną usługę lub towar, przekazuje wynagrodzenie do depozytu prowadzonego przez adwokata. Wynika z tego wiele korzyści. Na przykład dla producenta oraz wykonawcy usługi jest to bardzo ważna informacja, gdyż jest to znak, że druga strona rzeczywiście posiada gotówkę. Po prostu wpłaci ją na depozyt adwokacki. Wiadomo, że pieniądze nie znikną przed zakończeniem realizacji umowy.

Płatnik również posiada korzyści z tego rozwiązania. Nie musi wpłacać jakichkolwiek zaliczek. Może płacić za wykonanie poszczególnych części umowy lub na sam koniec.

Więcej na temat depozytu adwokackiego, wynikających z niego korzyści dla przedsiębiorców, a także wad tej formy zabezpieczenia można przeczytać w artykule pana mec. Tomasza Kazubskiego, pt.: Depozyt adwokacki jako zabezpieczenie umowy.

Zdjęcie: Mateus Campos Felipe

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP