tarcza antykryzysowa

Wsparcie dla mikrofirm – #TarczaAntykryzysowa

Dzisiaj, w zasadzie nie ma dnia, aby przedsiębiorcy nie pytali mnie, co robić. Jak przetrwać w kryzysie? Na jakie wparcie mogą liczyć? Jak utrzymać zatrudnienie, gdy całkowity brak przychodów?  A jak się nie da, to co?  – odpowiada w swoim blogu pani mec. Irena Pacholewska-Urgacz, radca prawny.

 

Uchwalone przepisy budzą mnóstwo wątpliwości. Również wśród prawników. Wielu z przedsiębiorców skarży się na to, że wszędzie jest sporo informacji na temat poszczególnych rozwiązań, ale w gruncie rzeczy nie wiadomo, jakie konkretnie opcje są dostępne konkretnie dla nich.

A więc jeszcze raz:

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne

Można skorzystać z tego zwolnienia, jeśli prowadziło się firmę przed 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosiło do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób (wliczając siebie). 

Dofinansowanie do wynagrodzeń i części składek do ZUS pracowników objętych przestojem ekonomicznym 

W takim przypadku można obniżyć ich wynagrodzenie maksymalnie o 50 %, ale nie może ono być niższe wynagrodzenie minimalne, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. 

Dofinansowanie do wynagrodzeń i części składek do ZUS pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy

W takiej sytuacji można uzyskać maksymalnie 40% przeciętnego wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy. A zatem maksymalna kwota na jednego pracownika to 2 452,27 zł. Czyli 2079,43 zł do wynagrodzenia + 372,84 zł składki. 

Dofinansowanie z urzędu pracy do wynagrodzeń i części składek na ubezpieczenia społeczne

W zależności od tego, o ile spadły obroty w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 r. w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w 2019 r. wysokość dofinansowania może wynosić na pracownika ściśle określoną wysokość (ile? Zobaczysz tutaj>>)

Pożyczka z urzędu pracy 

Jako mikro firma można również ubiegać się o jednorazową pożyczkę z urzędu pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Maksymalna kwota pożyczki to 5.000 zł. Pożyczka będzie udzielana na maksymalnie 12 miesięcy. 

Ze wszystkimi szczegółami zapoznasz się w artykule pani mec. Ireny Pacholewskiej-Urgacz, pt. TARCZA ANTYKRYZYSOWA – WSPARCIE DLA MIKRO FIRM.

Zdjęcie: Charles Forerunner

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP