Sytuacja kryzysowa przedsiębiorców w Niemczech

Zamknięcie polskich granic z powodu pandemii ma znaczący wpływ na działania przedsiębiorców prowadzących interesy lub działających w Niemczech.

Z powodu korków przed polskimi granicami i 14-dniowej kwarantanny wracających z zagranicy mieszkańców kraju w Niemczech zaczyna brakować kierowców w transporcie towarów.

Odpływ pracowników branży budowlanej w postaci polskich podwykonawców będzie miał wpływ na prowadzenie inwestycji budowlanych w Niemczech.

Zaprzestanie produkcji w kilku fabrykach samochodowych w Niemczech i innych częściach Europy (Volkswagen, Daimler, Opel, Renault, PSA, Fiat Chrysler) będzie miało wpływ na producentów i dostawców części w Polsce.

Niemieccy rolnicy już teraz podnoszą alarm, że będzie im brakowało pracowników sezonowych do zbiorów szparagów czy truskawek, którzy zazwyczaj przybywali do Niemiec z Europy Wschodniej.

Pracujące obecnie w Niemczech w systemie rotacyjnym opiekunki osób starszych muszą podjąć decyzję, czy zostać w Niemczech i pracować dalej, czy też wrócić do Polski i zostać tam aż do końca pandemii – czyli tak naprawdę nie wiadomo, jak długo. Jeśli podejmą taką decyzję, zostaną bez dochodów, a ich niemieccy podopieczni – bez opieki.

Mimo wprowadzonego od dzisiaj (23 marca 2020 r.) w Niemczech zakazu gromadzenia się powyżej 2 osób i przemieszczania się z wyjątkiem koniecznych sytuacji (do pracy, do domu, do miejsc opieki nad dziećmi, do lekarza i apteki), Niemcy starają się utrzymać działanie kluczowych gałęzi gospodarki. Normalnie działa poczta, z niewielkimi ograniczeniami działają też sądy.

Więcej na ten temat w artykule radcy prawnego pani mec. Marty Fandrey: Koronawirus – update – Niemcy 20.03.2020 >>

Zdjęcie: AC Almelor

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP