Sądy w Niemczech w czasie koronawirusa

“Czy sądy w Niemczech działają w czasie pandemii COVID-19? Często słyszę ostatnio powyższe pytanie od moich polskich klientów i kolegów po fachu” – pisze w swoim blogu radca prawny, pani mec. Marta Fandrey, prowadząca swoją kancelarię w Niemczech.

 

CZY NIEMIECKIE SĄDY DZIAŁAJĄ W TRAKCIE PANDEMII?

Niemiecki system sprawiedliwości po krótkim szoku na początku pandemii działa bez specjalnych przestojów. Wprowadzane są środki ostrożności, sądy korzystają zarówno z nowoczesnych mediów i prowadzą rozprawy na odległość, jak i reorganizują swoją pracę, aby zapewnić stronom dostęp do sądu.

Nie wszystko oczywiście wygląda tak samo jak poprzednio, ale sprawy się toczą. Terminy nie zostały zawieszone, a więc biegną w dalszym ciągu, korespondencja między sądami i pełnomocnikami jest doręczana na bieżąco, elektronicznie lub za pomocą tradycyjnej poczty.

Wiele sądów kupuje i instaluje urządzenia do prowadzenia rozpraw poprzez wideokonferencje. “Przepisy już dawno przewidywały taką możliwość, ale ze względu na brak sprzętu była ona teoretyczna. Teraz się to zmienia, i to w imponującym tempie” – wyjaśnia pani mec. Marta Fandrey.

W wielu salach sądowych instalowane są przezroczyste szyby z pleksi, oddzielające od siebie stół sędziowski i stanowiska stron. Zmniejszana jest ilość miejsc dla publiczności w salach sądowych, aby zachować zalecane odstępy. Przy wejściu do sądu i w salach sądowych umieszczane są dyspensery ze środkami do dezynfekcji, z zaleceniem ich użycia przy wejściu i wyjściu.

Jak widać, w przeciwieństwie do sądów polskich sądy niemieckie znacznie lepiej zostały przygotowane do dzisiejszych wyzwań.

Szczegóły w artykule pani mec. Marty Fandrey, pt.: Czy sądy w Niemczech działają w czasie pandemii COVID-19?

Photo by Florian Wehde on Unsplash

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Go to TOP