Sądy w Niemczech w czasie koronawirusa

“Czy sądy w Niemczech działają w czasie pandemii COVID-19? Często słyszę ostatnio powyższe pytanie od moich polskich klientów i kolegów po fachu” – pisze w swoim blogu radca prawny, pani mec. Marta Fandrey, prowadząca swoją kancelarię w Niemczech.

 

CZY NIEMIECKIE SĄDY DZIAŁAJĄ W TRAKCIE PANDEMII?

Niemiecki system sprawiedliwości po krótkim szoku na początku pandemii działa bez specjalnych przestojów. Wprowadzane są środki ostrożności, sądy korzystają zarówno z nowoczesnych mediów i prowadzą rozprawy na odległość, jak i reorganizują swoją pracę, aby zapewnić stronom dostęp do sądu.

Nie wszystko oczywiście wygląda tak samo jak poprzednio, ale sprawy się toczą. Terminy nie zostały zawieszone, a więc biegną w dalszym ciągu, korespondencja między sądami i pełnomocnikami jest doręczana na bieżąco, elektronicznie lub za pomocą tradycyjnej poczty.

Wiele sądów kupuje i instaluje urządzenia do prowadzenia rozpraw poprzez wideokonferencje. “Przepisy już dawno przewidywały taką możliwość, ale ze względu na brak sprzętu była ona teoretyczna. Teraz się to zmienia, i to w imponującym tempie” – wyjaśnia pani mec. Marta Fandrey.

W wielu salach sądowych instalowane są przezroczyste szyby z pleksi, oddzielające od siebie stół sędziowski i stanowiska stron. Zmniejszana jest ilość miejsc dla publiczności w salach sądowych, aby zachować zalecane odstępy. Przy wejściu do sądu i w salach sądowych umieszczane są dyspensery ze środkami do dezynfekcji, z zaleceniem ich użycia przy wejściu i wyjściu.

Jak widać, w przeciwieństwie do sądów polskich sądy niemieckie znacznie lepiej zostały przygotowane do dzisiejszych wyzwań.

Szczegóły w artykule pani mec. Marty Fandrey, pt.: Czy sądy w Niemczech działają w czasie pandemii COVID-19?

Photo by Florian Wehde on Unsplash

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP