Podatek a darowizna na walkę z koronawirusem

Jeżeli chciałbyś, aby Twoja firma przekazała na ten cel środki ochrony osobistej, maseczki czy też pieniądze na ich zakup,  nie zwlekaj. Może to Ci się podwójnie opłacić – pisze w swoim blogu pani mec. Małgorzata Bętkowska, z poznańskiej kancelarii prawnej.

 

W jaki sposób? Ponieważ wspomożesz państwo a do tego oszczędzisz na podatkach. – pisze dalej pani Mecenas.

PRZYJRZYJMY SIĘ SZCZEGÓŁOM

Przyjęta kilka dni temu przez Sejm (28 marca 2020 r.) ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 wprowadziła do przepisów dotyczących podatków dochodowych nowe ulgi na darowizny. Analogiczne rozwiązanie dotyczą CIT, PIT jak i tzw. ryczałtu.

Przykładowo, w ustawie o CIT wprowadzono przepisy pozwalające na odliczenie od podstawy opodatkowania ustalonej w celu obliczenia podatku lub zaliczki darowizn przekazanych od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19.

Darowizny przekazane do 30 kwietnia 2020 r. podlegają odliczeniu w kwocie stanowiącej dwukrotność wartości darowizny, a przekazane w maju 2020 r. półtorakrotność wartości darowizny, natomiast od czerwca 2020 r. do września 2020 r. równowartość dokonanej darowizny. Ponadto, wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walkę z koronawirusem, zostają objęte 0% stawką podatku VAT.

Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak np. środki dezynfekujące, maseczki, kombinezony ochronne. Rozporządzenie Ministra Finansów ma moc wsteczną. Stawka 0% VAT obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.

O czym należy pamiętać?

Dowiesz się z bloga pan mec. Małgorzaty Bętkowskiej z artykułu: Darowizna na walkę z koronawirusem korzystna podatkowo.

Zdjęcie: Markus Spiske

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP