Obniżka czynszu najmu w czasie epidemii – sytuacja wynajmujących

Wielu wynajmujących już otrzymało pisma od najemców z prośbą o obniżenie czynszu najmu na czas restrykcji ogłoszonych przez rząd w związku ze zwalczaniem skutków COVID.  A jeżeli ich nie otrzymało, z pewnością pojawią się w najbliższym czasie – przewiduje pani mec. Magdalena Bojaryn, radca prawny z łódzkiej kancelarii prawnej BIZNESOVE.

 

CODZIENNOŚĆ STRON UMOWY NAJMU

Obecna sytuacja epidemiczna stawia wszystkie strony umów najmu w bardzo trudnej sytuacji. Zarówno gospodarczo, biznesowo jak i po prostu życiowo.

Oczywiste jest, że przede wszystkim warunków umów należy dotrzymywać. Jednak do kodeksu cywilnego został dodany art. 357 [1] k.c., aby uwzględnić sytuacje nadzwyczajne. Właśnie takie jak ta, z którą mamy do czynienia obecnie, czyli nadzwyczajną zmianą stosunków spowodowaną epidemią.

Nadzwyczajną zmianą stosunków zajmowały się już sądy. Np. Sąd Apelacyjny w Katowicach w dniu 7 grudnia 2018 r. W jego orzeczeniu możemy przeczytać na przykład:

Poprzez “nadzwyczajną zmianę stosunków” rozumieć należy taki stan rzeczy, który zdarza się rzadko, a jednocześnie jest niezwykły, niebywały, wyjątkowy, normalnie niespotykany.Nadzwyczajna zmiana stosunków może mieć tło przyrodnicze (nieurodzaj, niezwykle surowa zima), jak i społeczne (wojna, gwałtowna zmiana ustroju politycznego). Jako przykłady zdarzeń powodujących nadzwyczajną zmianę stosunków wskazuje się epidemie, operacje wojenne, strajki generalne, różnego rodzaju klęski żywiołowe, nadzwyczajną, szczególnie głęboką zmianę sytuacji gospodarczej, objawiającą się hiperinflacją, gwałtownym spadkiem dochodu narodowego, masowymi upadłościami przedsiębiorstw. 

Jeśli jesteś wynajmującym i wynajem jest twoim głównym źródłem przychodów, z pewnością najemcy zwrócili się już do ciebie z prośbą / wnioskiem o renegocjację waszej umowy i zmianę jej warunków.

Jak wygląda Twoja sytuacja jako wynajmującego w świetle wspomnianego przepisu o nadzwyczajnej zmianie stosunków?

Szczegółów dowiesz się z artykułu pani mec. Magdaleny Bojaryn pt.: Najemca oczekuje obniżenia czynszu najmu z powodu epidemii. Poradnik dla wynajmującego.

Pani Mecenas porusza w nim zagadnienia:

(1) Czy wynajmujący musi zgodzić się na obniżkę czynszu

(2) Na jaką obniżkę czynszu warto się zgodzić

(3) Na jaki czas ustalić niższą stawkę czynszu

(4) Jak zweryfikować sytuację finansową najemcy

(5) Czy obniżka czynszu powinna być bezwarunkowa

(6) Aneks do umowy najmu

Artykuł do przeczytania jest tutaj>

***

Posłuchaj również naszej rozmowy z panią mec. Bojaryn:

Zdjęcie: Hannes Egler

Comments

There are 2 comments for this article
  1. Ewelina Cholewińska 10 kwietnia 2020 19:48

    Bardzo przydatne. Warto przeczytać.Polecam.

    • Magdalena Bojaryn 11 kwietnia 2020 15:02

      Dziękuję Pani Ewelino! Cieszę się, że informacje zawarte we wpisie okazały się dla Pani przydatne! Pozdrawiam serdecznie! Magda Bojaryn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP