Koronawirus – przyczyna wypowiedzenia zmieniającego

Ostatnimi czasy spotkałam się z wieloma wypowiedzeniami zmieniającymi warunki pracy i płacy, których przyczyna była określona krótko i konkretnie – ,,epidemia koronawirusa” – pisze w swoim blogu pani mec. Katarzyna Grodzka-Motak ze szczecińskiej kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro.

 

Tak określona przyczyna może być i zwykle jest prawdziwa. Ale uwaga! jest zdecydowanie niewystarczająca.

Kryterium doboru

W wypowiedzeniu zmieniającym powinna być wskazana przyczyna wyboru danego pracownika do przeniesienia na inne stanowisko. Do tyczy to także zmniejszenia wynagrodzenia czy wymiaru etatu. Znaczy to, że konieczne jest wskazanie dlaczego właśnie ta osoba otrzymuje wypowiedzenie (wyroku SN z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. akt II PK 262/15.).

Wspomniany obowiązek jest wyłączony tylko w jednym przypadku. W jakim? Wówczas, “kiedy dany pracownik jest jedyny w swoim rodzaju” – mówi pani mec. Grodzka-Motak.

A zatem…

Jeżeli pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy na czas nieokreślony i otrzymał wypowiedzenie z przyczyną “koronawirus”, z dużym może on skutecznie domagać się przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy albo odszkodowania.

Co więcej, przy pracodawcach zatrudniających co najmniej 20 pracowników oznacza to najczęściej obowiązek wypłaty odprawy przewidzianej w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych, jeżeli wypowiedzenie zmieniające przekształci się w definitywne – gdyż  tak sformułowana przyczyna z pewnością nie leży po stronie pracowników.

Więcej na temat wypowiedzenia zmieniającego z powodu koronawirusa można przeczytać w artykule pani mec. Katarzyny Grodzkiej-Motak, pt.: Koronawirus jako przyczyna wypowiedzenia zmieniającego.

***

Inny artykuł pani Mecenas w tym serwisie: Wypowiedzenie zmieniające w umowie o pracę w czasie epidemii.

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP