Jazda na rowerze w czasie epidemii koronawirusa

Uprawianie sportów, w tym jazda na rowerze, nie jest owocem zakazanym.  Przy okazji znoszenia pierwszych obostrzeń, należy podkreślić, że możliwe jest korzystanie na rowerze z parków, bulwarów, czy lasów – pisze w blogu Wypadek Rowerowy pani Katarzyna Rogala, prawnik z Kancelarii BFP.

 

CZY KORONAWIRUS ZATRZYMA ROWERZYSTÓW?

Z pewnością nie, ale warto zdawać sobie sprawę z aktualny ograniczeń dotyczących jazdy rowerem. Na szczęście nie ma już ograniczeń zakazujących poruszania się w miejscach publicznych. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 697) stwierdza, iż od dnia 20 kwietnia nie ma już zastosowania § 5 omawianego rozporządzenia, który wyraźnie dopuszczał jedynie przemieszczanie się w celu dojazdu do pracy i z pracy, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki, wykonywania wolontariatu związanego z przeciwdziałaniem koronawirusowi, uczestniczenia w czynnościach lub obrzędach religijnych.

Jak używać roweru zgodnie z nowymi przepisami?

Najważniejsza konstatacja jest taka, że możliwe jest korzystanie na rowerze z parków, bulwarów, czy lasów. Do minimum należy jednak ograniczyć kontakt z drugim człowiekiem.

Z tego względu, należy pamiętać o zachowaniu wymaganego dystansu społecznego (2 metry odległości), a także o zakryciu ust i nosa. Wprowadzony nakaz noszenia maseczek albo szalika czy chustki, zakrywających część twarzy, odnosi się do miejsc ogólnodostępnych. Takimi miejscami są ulice, urzędy, sądy, kościoły, sklepy, targi, miejsca świadczenia usług, środki transportu.

W lesie, o ile nie przebywamy w bliskim otoczeniu innych osób, obowiązku zakrywania ust i nosa nie ma.

Więcej szczegółów w artykule pani Katarzyny Rogali, prawnika z Kancelarii BFP, pt.: Jazda na rowerze w dobie epidemii. Czy koronawirus nas zatrzyma?

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Go to TOP