Jazda na rowerze w czasie epidemii koronawirusa

Uprawianie sportów, w tym jazda na rowerze, nie jest owocem zakazanym.  Przy okazji znoszenia pierwszych obostrzeń, należy podkreślić, że możliwe jest korzystanie na rowerze z parków, bulwarów, czy lasów – pisze w blogu Wypadek Rowerowy pani Katarzyna Rogala, prawnik z Kancelarii BFP.

 

CZY KORONAWIRUS ZATRZYMA ROWERZYSTÓW?

Z pewnością nie, ale warto zdawać sobie sprawę z aktualny ograniczeń dotyczących jazdy rowerem. Na szczęście nie ma już ograniczeń zakazujących poruszania się w miejscach publicznych. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 697) stwierdza, iż od dnia 20 kwietnia nie ma już zastosowania § 5 omawianego rozporządzenia, który wyraźnie dopuszczał jedynie przemieszczanie się w celu dojazdu do pracy i z pracy, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki, wykonywania wolontariatu związanego z przeciwdziałaniem koronawirusowi, uczestniczenia w czynnościach lub obrzędach religijnych.

Jak używać roweru zgodnie z nowymi przepisami?

Najważniejsza konstatacja jest taka, że możliwe jest korzystanie na rowerze z parków, bulwarów, czy lasów. Do minimum należy jednak ograniczyć kontakt z drugim człowiekiem.

Z tego względu, należy pamiętać o zachowaniu wymaganego dystansu społecznego (2 metry odległości), a także o zakryciu ust i nosa. Wprowadzony nakaz noszenia maseczek albo szalika czy chustki, zakrywających część twarzy, odnosi się do miejsc ogólnodostępnych. Takimi miejscami są ulice, urzędy, sądy, kościoły, sklepy, targi, miejsca świadczenia usług, środki transportu.

W lesie, o ile nie przebywamy w bliskim otoczeniu innych osób, obowiązku zakrywania ust i nosa nie ma.

Więcej szczegółów w artykule pani Katarzyny Rogali, prawnika z Kancelarii BFP, pt.: Jazda na rowerze w dobie epidemii. Czy koronawirus nas zatrzyma?

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP