Instytucja branży kulturalnej a zwolnienie z ZUS

Jeśli Twoja instytucja spełnia warunki zwolnienia i złożysz wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, a Twoja instytucja zapłaciła składkę za marzec, możesz wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień – pisze w swoim blogu doradca podatkowy, pan mec. Wojciech Pietrasiewicz, z kancelarii MVP TAX.

 

Zwolnienia z ZUS dla instytucji kultury a tarcza antykryzysowa

Instytucja kultury może skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne. Musi jednak spełniać wszystkie, zawarte w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, warunki. W szczególności są to:

– dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. należy złożyć do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami podmiot jest zwolniony z ich składania,

– placówka nie znajdowała się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i regulowała należności, w tym składki pobierane przez ZUS,

– zgłosiła do ubezpieczeń społecznych do 49 ubezpieczonych.

A co, jeśli składka ZUS za marzec została już opłacona?

Jeśli instytucja kultury spełnia warunki zwolnienia i złożyła wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), oraz zapłaciła składkę za marzec, może ona wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

Więcej na ten temat w artykule pana mec. Wojciecha Pietrasiewicza, pt.: Zwolnienia z ZUS dla instytucji kultury – tarcza antykryzysowa.

Zdjęcie: Peter Lewicki on Unsplash

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP