Egzekucja komornicza i koronawirus

Obecna sytuacja nie pozostaje bez wpływu na pracę komorników sądowych. Większość kancelarii komorniczych – jeśli nie wszystkie – działa w ograniczonym zakresie – pisze pan mec. Leszek Bloch, radca prawny.

 

JAK KORONAWIRUS WPŁYNĄŁ NA EGZEKUCJĘ

Czynności terenowe komorników zostały wstrzymane lub ograniczone. Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Głównego Inspektora Sanitarnego odwołane zostały terminy rozpraw w sprawach, które nie mają naglącego charakteru. Dotyczy to także licytacji nieruchomości. Nowe terminy będą wyznaczane po ustaniu stanu obecnego zagrożenia.

W niektórych sądach zasady pracy kancelarii komorniczych zostały uregulowane zarządzeniem Prezesa Sądu. Przykładowo zarządzenie Prezesa Sądu Rejonowego w Pabianicach w sprawie ograniczenia funkcjonowania kancelarii komorniczych wyraźnie zaleca zaprzestanie do odwołania bezpośredniej obsługi interesantów na rzecz kontaktu za pośrednictwem telefonu, faksu, e-maila, czy poczty.

Tym samym również wpłaty, które dłużnicy dotychczas bezpośrednio uiszczali komornikowi gotówką powinny być obecnie wpłacane na rachunek bankowy kancelarii komorniczej – i takie informacje pojawiły się bądź w komunikatach komorników na stronach internetowych sądów lub na stronach internetowych kancelarii komorniczych.

Czy poczta przechowa korespondencję dla osób objętych kwarantanną dowiesz się z artykułu pana mec. Leszka Blocha w TYM miejscu

***

***

Zdjęcie: Johanna Buguet

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP