Darowizny dla szpitali w czasie koronawirusa a PIT i CIT

Jeśli chcesz wesprzeć darowizną jeden ze szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19, możesz odliczyć wartość darowizny od podstawy obliczenia podatku dochodowego lub zaliczki na ten podatek – pisze w swoim blogu pan mec. Radosław Maćkowski, doradca podatkowy z kancelarii MVP TAX.

 

Jak się okazuje, jest możliwość obniżenia wysokości swojego podatku dochodowego (zarówno PIT i CIT) w sytuacji przekazania darowizny dla szpitala. Ale uwaga! W zależności od tego kiedy darowizna zostanie przekazania wysokość obniżki podatku będzie się zmieniać.

Otóż w przypadku darowizny przekazanej pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia można odliczyć od podstawy opodatkowania lub zaliczki na podatek kwotę odpowiadającą 200% wartości darowizny. Darowizny przekazane w maju dają prawo do odliczenia kwoty odpowiadającej 150% wartości darowizny. Natomiast darowizny przekazane od 1 czerwca do 30 września 2020 r. pozwolą na odliczenie równowartości

A więc jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza PIT według stawki liniowej przekazując 1 kwietnia darowiznę o wartości 1000 zł, będzie on mógł odliczyć 2000 zł od podstawy obliczenia zaliczki na ten podatek. Co ważne odliczenia tego będzie można dokonać już w maju. Przepisy te dotyczą zarówno darowizn pieniężnych jako i rzeczowych (np. w zakresie sprzętu medycznego lub środków indywidualnej ochrony).

Całość artykułu ze szczegółami dotyczącymi zasad odliczenia darowizn od podatku dochodowego przeczytać można w artykule pana mec. Radosława Maćkowskiego, pt.: Darowizny dla szpitali w trakcie pandemii 2 (CIT i PIT).

Poprzedni artykuł pana mec. Maćkowskiego w serwisie: Koronawirus a nowa matryca stawek VAT.

Zdjęcie: National Cancer Institute

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP