Czy z powodu epidemii Sąd obniży alimenty?

Możliwość zarobkowania w sposób ścisły związana jest z obowiązkiem alimentacyjnym. Słyszę obecnie od wielu osób, najczęściej matek, iż przecież to, że z powodu epidemii nastał kryzys gospodarczy nie powoduje, że dzieci mniej jedzą, nie trzeba ich ubrać czy zadbać o codzienną higienę – pisze w swoim blogu pani mec. Aleksandra Gaczek, adwokat.

Wiele osób w tych dniach utraciło możliwość pozyskania przychodu. Wiele osób zostało zmuszonych do zamknięcia biznesu. I nikt nie wie na jak długo… sytuacja jest trudna.

CO W TAKIM RAZIE Z ALIMENTAMI?

Jak pisze pani mec. Gaczek, sam fakt epidemii nie wpływa na wysokość alimentów. Sąd z urzędu nie obniża alimentów bez inicjatywy osoby zobowiązanej do płacenia.

Jest zatem możliwość obniżenia zasądzonych alimentów. Wymaga to jednak podjęcia określonego działania. Jak tego dokonać?

Wszczęcie postępowania o obniżenie alimentów wymaga założenia sprawy sądowej, a co najważniejsze – dokładnego wykazania, iż obecna sytuacja wpłynęła na niemożność płacenia alimentów w dotychczasowej wysokości. 

Kiedy można skutecznie ubiegać się o obniżenie alimentów w dobie koronawirusa?

Można się o to ubiegać wtedy, gdy nastąpiła zmiana możliwości zarobkowych. A zatem w sytuacji, w której osoba zobowiązana straci pracę. A w przypadku prowadzenia firmy – wtedy, gdy działalność została przymusowo zamknięta lub ogólnie – gdy z powodu epidemii nastąpiła zmiana sytuacji ekonomicznej na niekorzyść.

Warto pamiętać, że każdy pozew składany w Sądzie i twierdzenia w nim przedstawione wymagają uzasadnienia. A zatem konieczne jest przygotowanie się na konieczność skompletowania niezbędnych dokumentów.

Więcej na ten temat w artykule pani mec. Aleksandry Gaczek, pt.: Koronawirus – czy z powodu epidemii Sąd obniży alimenty?

Posłuchaj także rozmowy w panią mec. Gaczek:

***

Zdjęcie: Shitota Yuri

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP