Czy lekarz może powstrzymać się od udzielania świadczeń medycznych?

Lekarzy brakowało w Polsce nawet w czasach pokoju. Na froncie wojny z SARS-CoV-2 brakuje ich tym bardziej. Personel medyczny jest bardziej narażony na zakażenie z uwagi na oczywiste ryzyko wynikające z charakteru jego pracy – pisze w swoim blogu pani mecenas Kamila Kocańda, radca prawny.

 

Lekarze, będąc zawsze narażeni na ryzyko zakażenia przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Aktualnie, w sytuacji zakażenia koronawirusem, każdy z nich staje się pacjentem. A zatem na określony przez organ sanitarny czas zostaje wyłączony z systemu w celu przechorowania. Nie jest to najlepsza sytuacja, bowiem wykluczeni z pracy na czas choroby zostają ci, którzy chorych… powinni leczyć.

Sytuacja jest w tym przypadku tym bardziej poważna, że wykonując swój zawód mogą narażać innych, często słabszych, znajdujących się w grupie ryzyka. I nie jest to jedynie sytuacja hipotetyczna, czego dowodzi tak duża liczba zarażeń w placówkach ochrony zdrowia. Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pisze [źródło]:

„Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1 proc.). Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.”

Pomimo wszelkich starań, właściwej prewencji i profilaktyce, personelowi medycznemu może się nie udać uniknąć zakażenia.

Czy w związku z tym medycy powinni powstrzymać się od udzielania pomocy?

Powstrzymanie się od udzielania świadczeń zdrowotnych ze względu na samo potencjalne ryzyko związane z zarażeniem koronawirusem może skutkować szkodą, wynikającą z zaniechania – pisze pani mec. Kocańda.  Lekarza, który powstrzyma się od udzielenia świadczenia, może nie mieć kto zastąpić.

Dotyczyć to może zarówno sytuacji nagłej, gdy żaden inny lekarz nie jest w stanie odwrócić grożącego pacjentowi bezpośrednio ujemnego skutku zdrowotnego, jak i przypadku, gdy z uwagi na brak rąk do pracy, liczba lekarzy określonych specjalności lub posiadających określone umiejętności jest niewystarczająca.

Na pewno nie należy podejmować pochopnych decyzji – radzi pani Mecenas. Więcej na ten temat w artykule pt.: Rozterki medyka w dobie pandemii.

Rozmowa na ten temat z panią Mecenas:

***

Zdjęcie: Ani Kolleshi

Comments

Be the first to comment on this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go to TOP