Apteka w czasach koronawirusa
Osoby zatrudnione w aptekach nadal nie wszędzie mogą się czuć bezpiecznie – pisze w swoim blogu pan mec. Adam Szurpicki, radca prawny.
CZY PERSONEL ZATRUDNIONY W APTEKACH JEST BEZPIECZNY?
Można się spierać odnośnie tego, co powinien, a czego nie powinien pracodawca. Dodatkowo, czy wobec farmaceutów pewne regulacje są wyłączone. Jednak zdrowy rozsądek musi zwyciężyć – mówi wprost pan mec. Szurpicki.
Istnieje chociażby możliwość skrócenia godzin pracy, ograniczenia dostępności pacjentów do sali ekspedycyjnej, ich liczby znajdującej się w lokalu lub rotacji personelu. Pozorna oszczędność może doprowadzić do sytuacji, że nie będzie komu stanąć za stołem.
Przede wszystkim należy pamiętać o kodeksie pracy (są także regulacje znajdujące się w kodeksie karnym dotyczące odpowiedzialności pracodawcy). Pracodawca zgodnie z art. 207 § 2 k.p. jest obowiązany:
chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Co tyczy się pracownika (art. 210 § 1 k.p.):
W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Jednak zgodnie z § 5 artykułu 210 k.p. przepisy § 1, 2 i 4 nie dotyczą… pracownika, którego obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.
Tu dochodzimy do możliwości nadinterpretacji przepisów.
Jak temat bezpieczeństwa pracowników farmacji wygląda z punktu widzenia prawa karnego? Tego dowiesz się z artykule mec. Adama Szurpickiego, pt.: Apteka w czasach koronawirusa – bezpieczeństwo personel.
Comments